Náušnice

V době probíhající koronavirové epidemie nenastřelujeme náušnice pro děti nepříslušící do našeho obvodu. Omlouváme se za vzniklé komplikace a děkujeme za pochopení.

Nastřelování náušnic

Nastřelování náušnic provádíme nejdříve 14 dní po aplikaci  druhého očkování hexavakcínou,

tedy zhruba v době  mezi 4-5. měsícem věku dítěte. V této době je již vytvořeno potřebné množství protilátek po očkování, také ušní lalůčky jsou již dostatečně velké, aby výkon bylo možno provést.

K výběru máme obvykle až 8 typů náušnic různých barev, typů i materiálů značky BLOMDAHL.

Není možné si náušničky přinést z domu. Do nastřelovací pistole je možné vložit pouze sterilně balené náušnice určené k nastřelování. Nastřelené náušničky zůstanou v oušku minimálně 6 týdnů, poté je možno vyměnit je za jiné náušnice vhodné pro kojence.

Termín nastřelení náušniček si domluvíme v poradně při aplikaci druhé hexavakcíny. Pro nepříslušné pacienty máme pro nastřelování vyhrazenou dobu v úterý mezi 10,30-11,30, vždy však až po telefonické domluvě - viz Kontakt.

Jak pečovat o nastřelené náušnice

Nastřelená náušnice musí zůstat v uchu minimálně 6 týdnů. Během této doby se nevyndává. Jakmile se dočasná náušnice z ucha vyjme, nesmí být použita opakovaně a na její místo se umístí náušnice trvalá. 

Pokud dojde k vypadnutí pojistky po manipulaci uživatelem, lze dokoupit náhradní pojistku v naší ordinaci.

  1. Nikdy se nedotýkejte uší nečistýma rukama. Neotáčejte západkou náušnic.
  2. Uši s čerstvě nastřelenými náušnicemi umývejte po obou stranách dvakrát denně. Používejte tekuté mýdlo a čistou tekoucí vodu, např. při sprchování. Po umytí mýdlem pečlivě opláchněte velkým množstvím čisté tekoucí vody a vysušte jednorázovým ubrouskem. Náušnice při umývání nikdy nevyndávejte z uší.
  3. Vždy udržujte uši čisté, okolí náušnic musí být čisté, suché a vzdušné.
  4. Při oblékání nebo svlékání oděvu dbejte na to, abyste za náušnici nezachytili oděvem.

Po šesti týdnech můžete nastřelené náušnice opatrně vyjmout. Nejlépe po vysprchování a umytí vlasů. Při nasazování trvalé náušnice dbejte na to, aby nová náušnice byla čistá a ruce byly umyty.

Při vyndání náušnice postupujte takto:

Jednou rukou držte náušnici zepředu za ozdobnou část. Druhou rukou uchopte upevňovací křidélko, opatrně s ním otočte, až ucítíte, že se začíná pohybovat. Pak opakujte totéž v opačném směru a křidélko půjde lehce sejmout.

Po nasazení trvalých náušnic noste tyto náušnice během celého roku trvale, aby nedošlo ke zarostení dírky ve vašem uchu.

Důležité !!!!  - pokud je nezbytné náušnici ošetřit dezinfekcí, použijte zásadně dezinfekci bez alkoholu. Při jakýchkoli pochybnostech či komplikacích - zarudnutí v místě ranky, vypadnutí pojistky apod. nás neváhejte kontaktovat.